Sagan Peťo

Zaujímavosti zo života

  1. Samozrejme, dostať sa zo Slovenska do sveta profesionálnej cyklistiky je pomerne ťažké. Možno aj preto spravil Patrick Lefévre, slávny šéf tímu OPQS, chybu, keď nezobral Peťa do družstva, lebo ho na skúške nepresvedčil. Už o pár mesiacov to poriadne oľutoval. Sagan začal zbierať jedno víťazstvo za druhým.
  2. Málokto vie, že náš najúspešnejší cyklistka je známy aj pre svoju všestrannosť. Patrí k najvšestrannejším cyklistom v pelotóne, a práve to je jedno z jeho tajomstiev úspechu. Ako malý sa venoval okrem cestnej cyklistiky aj horskej cyklistike či cyklokrosu, nepochybne je za jeho víťazstvami naozaj všestranná drina.
  3. Od svojej premiéry v profesionálnom pelotóne v januári 2010 zbiera Peter rôzne prezývky. Hneď na prvom podujatí na Tour Down Under 2010 v Austrálii spadol a do cieľa prišiel poriadne doudieraný, no už na druhý deň naplno bojoval. Spolujazdci mu vtedy dali prezývku Rambo. Vďaka triumfom a oslavám na Tour de France 2012 dostal prezývky ako Toruminátor, Terminátor, Forrest Gump či Hulk. Počas Tour de France 2014 sa označoval ako Wolverine. Ani celosvetové médiá nezaostávajú vo vymýšlaní prezývok. Americká stránka mu dala pomenovanie Higgsov bozón a vo Švajčiarsku ho nazvali Slovenský fenomén.
  4. O Peťovi Saganovi je známe, že je obrovským šoumenom. Nie je to len jazda na zadnom kolese či originálne oslavy víťazstiev, ale aj jeho špeciálne kúsky. To všetko preto, lebo Peťo v detstve obdivoval kúsky motocyklistu Valentina Rossiho, ktorý predvádzal veľkú šou. Žilinčan chce oživiť cyklistiku, pretože preňho ako pre diváka v televízii je to nudný šport a baví ho možno iba záver etáp.
  5. Peťo pôsobí v médiách veľmi nekonvenčne a prirodzene. Občas z toho vznikajú zaujímavé situácie. Podľa slov ľudí z jeho okolia je taký aj v skutočnosti.
  6. Zaujímavosťou je, že lekári v jeho minulom tíme Cannondale zistili, že Peťo dokáže rýchlejšie ako ostatní odbúravať kyselinu mliečnu. Navyše, zvládne ísť úplne naplno asi o pol minúty dlhšie ako bežní jazdci. Ak sa k tomu pridá ešte odvaha, výborná orientácia, skvelá technika a známa vytrvalá výbušnosť. Dokáže nájsť v sebe veľkú energiu aj po vyčerpávajúcich pretekoch.
  7. Keďže Peťo jazdí všade po svete, navštívil za svoj doterajší život pochopiteľne už množstvo krajín sveta. S bývalým trénerom Petrom Zánickým trénovali dokonca aj v Himalájach. Okrem toho navštívil mnoho exotických ostrovov. Po sezóne 2011 zase Žilinčan absolvoval exhibíciu na ostrove Curacao pri Venezuele, kde si zaplával s delfínmi. Na konci roka 2013 stihol exhibície v Kórei a Japonsku, tam si vyskúšal sumo a nenechal si ujsť ani japonskú MotoGP. Odfotil sa tu s motorkou jeho obľúbenca Valentina Rossiho. Medzitým si vyskúšal aj Formulu 1 s kamarátom Fernandom Alonsom. Okúsil aj ázijské krajiny ako Malajziu, Thajsko či Kambodžu, kde napríklad kŕmil slony i opice.