Život Petra Sagana

Peter Sagan je známy ako slovenský profesionálny cyklista. Momentálne jazdí za tím Bora-Hansgrohe ako cestný cyklista. Narodil sa 26. januára 1990 v Žiline. Je najmladším synom Ľubomíra Sagan a jeho manželky Heleny. Okrem Petra majú ešte tri deti. Synov Milana a Juraja, ktorý jazdí s Petrom v jednom tíme a dcéru Danku. Starší brat Juraj bol pre neho vždy vzorom a ťahúňom v cyklistike. Všetci spoločne vyrastali v žilinskej štvrti Bôrik. Petrovi rodičia vlastnili malý obchod s potravinami, práve v jeho rodnom meste, kde náš cyklista stále rád pomáhal. Aj jeho sestra sa neskôr dala na podnikanie. V Žiline vlastní kaderníctvo, ktoré propagoval na bilboardoch aj jej slávny brat. Dankin syn a Peťov synovec Lukáš Gardian sa vybral v ujových šľapajách. Zbiera prvé cyklistické úspechy. Vyzerá to tak, že v ich prípade jablko nepadá ďaleko od stromu. Po základnej škole študoval na športovom gymnáziu v Trenčíne, odkiaľ sa ale vrátil domov za rodinou a kamarátmi. Neskôr chodil na SOU stavebné v Žiline. Škola preňho nikdy nebola prvoradá. Je živým dôkazom, že úspech sa dá v živote dosiahnuť aj bez vysokoškolských titulov.

Začínal s futbalom, zvíťazil bicykel

Peťova detská športová kariéra sa začala ako u väčšiny malých chlapcov, pri futbale. Začínal v žilinskom futbalovom klube, kde vydržal týždeň a kopačky zavesil na klinec. Uchytil sa bicykla, viac ho nepustil. Paradoxne, bicyklovať sa naučil až v neskoršom veku, okolo šiestich rokov. Spomína si na to, ako často behal po ulici s bicyklom vedľa seba, kým ostatní rovesníci už vedeli jazdiť na ňom. Jeho mama si zase pamätá, že bicykel mal stále pri sebe, aj keď na ňom nejazdil, dokonca ho mal zaparkovaný vedľa postele. Tenisky, obyčajné tričko a fľaša s čistou vodou, to bola výstroj v začiatkoch jeho cyklistickej dráhy. Svoje prvé víťazstvo získal už v siedmich rokoch. V žilinskom lesoparku zorganizovali saleziáni a Cyklistický spolok Žilina cyklistické preteky a Peter aj jeho brat Juraj zvíťazili vo svojich vekových kategóriách. Počas svojej mladosti skúšal ako horské tak aj cestné bicykle, a bol dobre známy pre jeho nekonvenčný štýl jazdy. Značnú pozornosť pritiahol, keď sa objavil v Slovenskom pohári s kolesom požičaným od svojej sestry. Sagan omylom predal svoje vlastné a nedostal náhradné od sponzora Velosprint. Napokon vyhral preteky na bicykli zo supermarketu aj napriek tomu, že tento bicykel mal zlé brzdy a nedostatočné ozubenie.

Manželka stále oporou

Sagan s manželkou              Foto: https://www.facebook.com/pg/PeterSagan/photos/

Peter Sagan si vzal v novembri roku 2015 svoju dovtedajšiu priateľku Katarínu Smolkovú, dnes Saganovú. Katka je známa zo súťaže Miss Universe SR 2007, v ktorej bola finalistkou. To, že si napokon vzal ju, možno nie je náhodou. O pár rokov na to, ako sa Katka Miss zúčastnila, zasadol Peter za porotcovský stolík v tej istej súťaži. Prvýkrát sa spolu na verejnosti objavili na galavečere Zlatý pedál. Zoznámili sa však už tri roky predtým. Peter chcel s otcom založiť športové centrum pre deti, rokovali s viacerými stavebnými firmami. Zástupcom jednej z nich bol aj Katkin brat. A potom to šlo samo. Svojho manžela podporuje vo všetkom a zdieľa s ním každý úspech aj neúspech.
Počas Tour de France 2014 prezentovali spoločne s Peťom reklamnú kampaň „Peter Sagan sunroot“, neskôr sa spolu objavili v reklame pre mobilného operátora. Katka vyštudovala manažment v Banskej Bystrici a dnes je úspešnou manažérkou.